wz

Othello

 

autor: William Shakespeare

 

obnovená premiéra: 25. června 2008

nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu

 

role: Jago

 

 

Othello se drží na programu už třetí sezónu: přesně po třech letech se ovšem představí v obnovené premiéře a poprvé s novým intrikánem Jagem v podání Martina Stránského. Už od prvního uvedení hry v roce 1604 ve Whitehallu patřila tato hra k nejpopulárnějším Shakespearovým tragédiím. A příběh žárlivého Maura, jeho milující ženy Desdemony i zrádného našeptavače Jaga vzrušuje publikum dodnes.

„Othella vidím jako zralého muže, který se díky Desdemoně konečně odhodlá naplno prožít svoji životní lásku,“ říká režisér Petr Kracik. „Jenže je tu sluha Jago, v němž podezření na nevěru manželky a Othellova křivda rozdmýchá vůči jeho pánovi nesmírnou zášť. A protože Jago je zároveň obratný manipulátor a cynik, postupně dožene Othella k tomu, že na své milované ženě vykoná ten nejbarbarštější skutek, jehož se lze ve jménu velké lásky dopustit.“

Režisér Petr Kracik pojal inscenaci jako přehlídku velkých hereckých výkonů a vypjatých situací. V roli statečného vojáka Othella, který podlehne intrikám zlomyslného rádce, se představí Martin Zahálka. V úloze křehké, vnitřně silné Desdemony uvidíme Zuzanu Vejvodovou. Figuru plebejského Jaga hraje letos poprvé Martin Stránský, legračně nafoukaného Roderiga ztělesňuje Jan Révai (Ondřej Kavan), Desdemonina otce Brabantia hraje Ladislav Frej. Dále hrají Jan Teplý ml. a Petr Štěpán (Cassio), Zuzana Slavíková a Barbora Munzarová a (Emílie), Rudolf Jelínek (Graziano), Robert Jašków (Montano) a další. Tradiční kvalitou inscenace je i její živý překlad Martina Hilského a zelení zaplněná scéna Jaroslava Milfajta, navozující dojem středomořského přístavu.

 

 

Martin StránskýMartin StránskýDivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

Ať žije královna!

 

autor: Robert Bolt

 

premiéry: 24. a 26. listopadu 2007 v Divadle pod Palmovkou

 

role: James Hepburn - Bothwell

 

 

Duel dvou královen napsaný podle skutečných událostí. Anglická královna Alžběta I. a skotská královna Marie Stuartovna bojují o moc, čest, lásku a nakonec i o holý život. Tragikomické a nadčasové  podobenství o vzestupu a pádu i pomíjivosti pozemských věcí a neuchopitelnosti těch ostatních.

 

 

Strýček Váňa

 

autor: Anton Pavlovič Čechov

 

premiéra: 15. prosince 2007 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Astrov - lékař

 

 

Světově proslulý ruský dramatik a prozaik Anton Pavlovič Čechov byl původním povoláním lékař. Pronikavým pohledem diagnostika dokázal odhalovat nejen zmatky a touhy člověka, ale i jeho povrchnost a směšnost. Prostřednictvím mistrně vykreslených postav a znamenitě zvoleného detailu se dokázal vyslovit k zásadním otázkám smyslu života. Děj Strýčka Váni se odehrává kdesi na zapadlém statku, jehož zaběhnutý, jednotvárný chod rozvíří návštěva profesora Serebrjakova a jeho atraktivní ženy Jeleny. Otevírají se nejen problémy další existence zdejších lidí, ale i naděje na citové naplnění jejich života. Poznání pravdy bourá iluze, ale umožňuje položit si nevyhnutelnou otázku, jak žít dál. Otázku o to niternější, že si ji pokládají lidé ve věku, kdy naděje na realizaci snů je velice omezená. Tragikomedie Strýček Váňa se na scéně plzeňského divadla nehrála, na rozdíl od ostatních Čechovových her, plných šestapadesát roků.

 

 

Přelet nad kukaččím hnízdem

 

autor: Dale Wasserman

 

premiéry: 1. a 3. března 2008 v Divadle pod Palmovkou v Praze

 

role: Randle Patrick McMurphy

 

 

Dramatizace ve své době skandálního Keseyho románu, podle kterého vznikl i slavný Formanův stejnojmenný pětioscarový film, je založena na konfliktu mezi svobodou jednotlivce a zájmy společnosti i na ostrém střetávání mužského a ženského principu. Do ústavu pro choromyslné ovládaného Velkou sestrou přichází bouřlivák McMurphy a zavedená pravidla se záhy začínají rozkládat...

 

 

Řeči

 

autor: Neil Simon

 

premiéra: 14. června  2008 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Ken Gorman

 

 

Dodnes nejhranější současný americký autor Neil Simon není pro plzeňské diváky neznámým pojmem. Jeho hry Apartmá 719, Druhá kapitola, Hodný pan doktor, Podivné dueto nebo Drobečky z perníku patřily na naší scéně k nejúspěšnějším. Komedii Řeči napsal v devadesátých létech, a jenom v New Yorku dosáhla 580 repríz. Hra se odehrává v přepychové vile na večírku zorganizovaném na oslavu 10. výročí svatby hostitelů. Ti ale nejsou přítomni. Sjíždějí se přátelé, patřící k úspěšné společenské smetánce, ale místo radovánek je čeká řada problémů a úkolů, s jakými se dosud nikdy nesetkali. A přitom se snaží přijít na kloub tajemství, které je obklopuje, i situaci ve svých vlastních manželských i mimomanželských vztazích. Jde o to rozpoznat, co jsou jenom řeči a co je holá skutečnost.

 

 

Čachtická paní

 

autor: Libor Vaculík

 

premiéra: 15. března 2008 v Komorním divadle v Plzni

 

 Hlas Andreje Drozda

Baletní soubor přichází opět s taneční lahůdkou – tentokrát se jedná o taneční muzikál, jehož autorem hudby je Petr Malásek – Čachtická paní. V hlavní roli se představí Radka Fišarová známá jako Edith Piaf, alternuje Hana Seidlová. Režisér, choreograf a libretista Libor Vaculík se nechal inspirovat románem Joža Nižnánského Čachtická paní. Děj románu se odehrává na rozhraní 16. a 17. století a čerpá látku ze skutečných událostí. V té době vládne Čachticím hraběnka Alžběta Báthoryová. O hraběnce kolují zvěsti, že vraždí mnoho nevinných dívek a vyžívá se v jejich mučení jen proto, aby se mohla koupat v jejich krvi, a tím si zachovat mládí a krásu. Příběh jako stvořený pro tanečně muzikálové zpracování, který zcela jistě zaujme náročného diváka a doufejme, že se tak jako Edith – vrabčák z předměstí stane nejen pro plzeňského diváka divadelním bestsellerem. Pro úplnost dodejme, že texty písní jsou z pera Václava Kopty.

 

zdroj: DJKT

Textové pole:                                                              Správce webu: mirmel

zdroj včetně foto: Divadlo pod Palmovkou

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

zdroj včetně foto: Divadlo pod Palmovkou, divadelní program DpP

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

zdroj: www.shakespeare.cz/lss/, foto Viktor Kronbauer Agentura SCHOK

Vytrženoscénáře !ze
Vytrženoscénáře !ze
Vytrženoscénáře !ze
Vytrženoscénáře !ze