wz

Návraty hříšníka

 

autor: Neil LaBute

 

premiéra: 28. října 2006 v Komorním divadle v Plzni

 

role: On

 

 

Hra současného amerického autora Neila LaButa si všímá otázek souvisejících se vztahem muže a ženy. Hlavní nehrdinský hrdina je profesor literatury a novopečený spisovatel, který krátce před svatbou navštíví čtyři ze svých bývalých milenek. V rozhovorech se zcela typově odlišnými ženami odkrývá nejen minulost, ale i důsledky, které vzájemné setkávání mělo. Tragické momenty se mísí s lyrickými i komediálními. Hra vyznívá jako pokání hříšníka, který chce rozhovory smýt svoji vinu, ale autor nakonec odhalí překvapivě jiné motivy jednání.

 

 

Třetí zvonění

 

autor: Václav Štech

 

premiéra: 7. dubna 2007 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: JUDr. Hudec

 

 

Václav Štech, jeden z nejhranějších českých klasiků, napsal za svůj život asi 45 knih, 17 her a nepočítaně kritik, povídek, esejů, fejetonů i osvětových návodů. V roce 2002 uvedl činoherní soubor autorovu veselohru s předvolební tematikou - David a Goliáš - a nyní připravuje jeho nejúspěšnější a nejhranější komedii -Třetí zvonění. Václav Štech ji napsal roku 1900, ve svých jedenačtyřiceti letech, tedy v době největšího tvůrčího rozmachu. Podle události, které byl sám svědkem, sepsal bláznivou historii svatby v rodině starosty, která sice hýbe celým městečkem, ale o které se do poslední chvíli neví, jestli se uskuteční nebo ne. Z nevinného nedorozumění vznikne řetěz složitých a zdánlivě neřešitelných situací, které jsou zdrojem napětí i komiky.

 

 

Pohled z mostu

 

autor: Arthur Miller

 

premiéra: 2. června 2007 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Eddie

 

 

Arthur Miller situuje svoji hru do okrajové čtvrti New Yorku, která se táhne od Brooklynského mostu až k samotnému moři. Cítíme atmosféru doků, kam se vozí náklady z celého světa. Lidé, většinou pokrevní potomci italských přistěhovalců, dělníci a jejich rodiny, tady žijí ve zvláštní soudržnosti. Jsou Američané, ale něco z morálky života jejich předků jim zůstalo pod kůží. Spravedlnost tady má svoje vlastní zákony, které se liší od těch psaných. Hlavní hrdina hry, Eddie Carbone, vypráví na začátku krutý příběh kluka, který prozradil nelegální emigranty přistěhovaleckému úřadu. Zatratili ho všichni,včetně jeho rodiny. Eddie není výjimkou. Patří do tohoto společenství a je tady šťastný. Má přátele, oddanou ženu a milující neteř. Ale ve chvíli, kdy přijme do svého domu příbuzné ze Sicilie, začne se mu tento mikrosvět rozpadat. Celou jeho bytost ovládne vášeň. Vášeň o to nebezpečnější, že si ji není schopen přiznat. Jeho vlastní představy o spravedlnosti se mu hroutí a on musí podstoupit bolestný vnitřní souboj. Arthur Miller napsal silný jednoduchý a napínavý příběh ve kterém zobrazuje střet nezadržitelné touhy s potřebou harmonie a schopností přijmout osud.

Arthur Miller napsal první verzi Pohledu z mostu roku 1955 částečně ve verších Rok nato ale z aktovky vznikla celovečerní hra a verše zmizely. Zato se prohloubil pohled do nitra postav, které jsou jedinečné ve své vnitřní, zejména citové bohatosti. Za první verzi hry získal sice Cenu divadelní kritiky, ale teprve druhá verze, odstartovaná londýnskou premiérou, zaznamenala světový úspěch. Arthur Miller napsal hru, která oslovuje i dojímá dodneška. A právě proto se k ní inscenátoři neustále vracejí.

 

Za mimořádný jevištní výkon v roli Eddieho získal Martin Stránský Cenu Vendelína Budila a širší nominaci na Cenu Thálie 2007.

 

 

Martin StránskýMartin StránskýTextové pole:                                                                Správce webu: mirmel
DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

Cyrano z Bergeracu

 

autor: Edmond Rostand

 

premiéra: 16. prosince 2006 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Ligniere

 

 

Pařížská premiéra Cyrana z Bergeracu v roce 1897 zaznamenala neslýchaný divácký ohlas. Úspěch ale provází tuto velkou, lesklou, romantickou veršovanou tragikomedii do dnešních dnů. V osobě Cyrana se totiž spojuje fanfarónství s jiskřením ducha a ryzím citem. Cyrano je bouřlivák, který se otevřeně vzepře každé špinavosti, obětavý přítel i něžný milenec, který svou lásku halí maskou cynika, samotář uprostřed davu, posměváček skrývající svůj smutek. Edmond Rostand napsal ve svých necelých třiceti letech hru plnou dramatického napětí, velkých citů a myšlenek i chytrého humoru.

 

 

Celebrity s. r. o.

 

autor: Antonín Procházka

 

premiéra: 10. února 2007 v Komorním divadle v Plzni

 

 Hlas mafiána

Svoji poslední komedii napsal herec, autor a režisér Antonín Procházka pro plzeňskou činohru.

Jako obvykle čerpá tematiku „Celebrit“ z aktuálních problémů, kterými žijí naši současníci. V prostředí televizního studia, kde se natáčejí nekonečné seriály, dojde ke kriminálnímu činu a náhodným svědkem se stane jeden z herců seriálu. Jeho život v ohrožení se změní od základů. Antonín Procházka s vtipem vypovídá o povrchnosti dnešní doby, kde úspěch určuje reklama a procento sledovanosti. Proti tomu staví cenu vztahu, postaveném na opravdovém citu.

zdroj: DJKT

 

 

Strašidelné pověsti II.

 

autor: David Haták

 

    v divadle Dialog v Plzni

 

                   nebo na CD            

 

zvukový host: Martin Stránský

Soubor: Ludvíci
Pověsti z nového CD na jevišti a na plátně se zvukovým hostem
Martinem Stránským. Kouzelné, strašidelné, dojemné i úsměvné.

texty na motivy pověstí napsal
David Haták
režie zvukové nahrávky i div. inscenace:
David Haták
zvuková režie
Pavel Brom
hudební předěly a scénická hudba Přemysl Haas
ruchy Přemysl Haas a Pavel Brom, mastering CD Přemysl Haas, produkce CD Jiří Sláma - AVIK
kamera a střih filmové reportáže Libor Kočí
ilustrace projekce Vojtěch Velický
technické zajištění představení Libor Kočí a Martin Kotouč

živě hrají:
Petra Jarošová
Jitka Špalková
Petr Kotora
Dan Ulč
David Haták

ze záznamu též
Karel Rychlý, Roman Miler, Lenka Válková Lupínková, Štěpán Trousil, Marcela Havlová, Sabina Kočová, Miroslava Sklenářová, Pavel Kopeček
a Martin Stránský j. h.

zdroj: DJKT, divadelní program (foto)

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

zdroj: DJKT, divadelní program a Plzeňská divadelní revue (foto)

zdroj: DJKT, divadelní program a Plzeňská divadelní revue (foto)

Vytrženoscénáře !ze