wz

Cesta dlouhým dnem do noci

 

autor: Eugene O‘Neill

 

premiéra: 13. prosince 2003 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Jamie

 

 

Slavný americký dramatik se v této autobiografické hře, kterou dokončil pravděpodobně roku 1941, vrátil do doby svého mládí. Portrét rodiny herce, která se schází na letním bytě, je vykreslen s úžasným smyslem pro pravdivé vystižení neopakovatelného charakteru postav, jejich vnitřního dramatu, které souznívá s proměnami dne, jeho dlouhé cesty do noci. Počáteční iluze o snadné dosažitelnosti štěstí pro každého se postupně rozpadá, zahaluje mlhou a stmívá do noci. Strhující drama čtyř neopakovatelných lidských osudů, odhalování pravdy minulosti, která jako stín leží na přítomnosti, posedlé hledání viny a odpuštění.

 

 

Gazdina roba

 

autor: Gabriela Preissová

 

premiéra: 14. února 2004 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Mánek Mešjaný

 

 

Gabriela Preissová vycházela ve svém vesnickém dramatu ze skutečného příběhu, který se odehrál na Slovácku. Premiéra v Národním divadle v roce 1889 přinesla tehdy mladé autorce významný triumf. V příběhu nerovného vztahu Evy a Mánka zobrazila Preissová drsné drama o strhující lásce, spalující vášni, zradě, zbabělosti, touze po důstojnosti i hledání vnitřního osvobození. Motivaci k činům nevidí jen v krutě hloupých konvencích doby, ale nalézá je v charakteru postav samých.

Režisér inscenace a současně autor úpravy textu Zdeněk Kaloč oprostil hru od ilustrativnosti a posílil její básnickou sugestivnost. Reálný děj proložil sny hlavní hrdinky Evy, které dramaticky zhmotňují to, co ona sama v sobě překřikuje a co si ve své hrdosti odmítá připustit.

 

 

Arthurovo  bolero

 

autor: Pavel Kohout

 

premiéra: 19. června 2004 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Viktor

 

 

Nebezpečné vztahy

 

autor: Ch. de Laclose, Ch. Hampton

 

premiéra: 23. dubna 2004 v Národním divadle v Brně

 

role: Valmont

 

 

 

Strhující příběh o lásce čisté i zrádné, o citech opětovaných i zhrzených, o pomstě a smrti. Markýza de Merteuil a Vikomt de Valmont, to jsou hlavní postavy hry, která vznikla podle románu v dopisech Chorderlose de Laclose. Román byl několikrát úspěšně zfilmován, v čerstvé paměti jistě máme Valmota Miloše Formana. Markýza i Vikomt rozhodně netrpí přemírou předsudků a jejich mravy jsou více než volné. Ke svému pobavení a ze zištných úmyslů neváhají manipulovat city lidí ze svého okolí. Postupně rozvíjejí zvláštní hru, při níž se královsky baví a netrápí je, že ostatní prožívají vášnivé lásky, rozchody či shledání kvůli jejich rozmaru. S lehkostí a rozkoší se oba manipulátoři do těchto vztahů sami zaplétají. Jenže, jak říká jiný klasik: s láskou nejsou žádné žerty. Nezávazná hra se aktérům pomalu vymyká z rukou a dramatické vyvrcholení se blíží.

 

 

 

Tématem poslední hry Pavla Kohouta je pragmatičnost a citová vyprázdněnost aktivní střední generace. Groteskní scénický dekameron je vybudován na půdorysu hry Arthura Schnitzlera REJ. V eroticky vypjatých situacích se setkávají postavy související přímo i nepřímo s bohatou podnikatelskou firmou, aby se v následujícím výstupu každá z nich objevila v novém světle s novým partnerem.

 

 

Martin StránskýMartin StránskýTextové pole:                                                                      Správce webu: mirmel
DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

zdroj: DJKT, divadelní program a Plzeňská divadelní revue (foto)

zdroj: DJKT, divadelní program a Plzeňská divadelní revue (foto)

zdroj:  ND Brno

zdroj: DJKT, divadelní program (foto)

„Pojďte Markýzo de Merteuil,

ukážu Vám svoji sbírku fotografií.“