wz

Bratři Karamazovi

 

autor: Fjodor Michajlovič Dostojevskij

 

premiéra: 14. prosince 2002 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Míťa

 

 

Hra vášní

 

autor: Peter Nichols

 

premiéra: 19. října 2002 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Jim

 

 

Hra známého anglického dramatika přináší neobvyklé řešení klasického manželského trojúhelníku. Do fungujícího manželství vstoupí mladá, razantní dívka. Manželé musí náhlou změnu situace řešit. Oba protagonisté se rozdvojují a na scéně se objevují jejich dvojníci, až dosud se skrývající v jejich duši. Komplikovaná situace se stává zdrojem originálního humoru a dovoluje autorovi, aby ibsenovské téma pravdy a lži ve vztazích rozehrál v atraktivní divadelní podobě.

 

 

Vrcholný román mistra psychologického realismu konce 19. století je latentní tragédií s obratně vystavěnou detektivní zápletkou, řadou nečekaných dramatických situací a množstvím vnitřně bohatých a rozporných postav. Nosným dějovým motivem je otcovražda, na kterou se různou měrou podílejí Karamazovi synové, většinou toužící po otcově smrti, alespoň v myšlenkách. V duši každé z postav probíhá odvěký zápas dobra se zlem, lásky s nenávistí, posedlostí se soucítěním, víry se skepsí. V groteskním jevištním zpracování se prolíná reálné s fantastickým v horečnatém obraze tragické frašky lidské existence.

 

 

 

Příběhy obyčejného šílenství

 

autor: Petr Zelenka

 

premiéra: 8. února 2003 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Petr

 

 

Hra se odehrává v současnosti. Reflektuje zejména tu část mladé generace, která si sama se sebou neví rady. Jeho nehrdinští hrdinové touží po lásce, sexu a komunikaci, ale nejsou schopni své sny realizovat. V jejich rozervaném a neuspořádaném životě je hranice mezi normalitou a šílenstvím velice křehká. Petr Zelenka se dívá na své vrstevníky optikou tragigrotesky.

 

 

Martin StránskýMartin StránskýTextové pole:                                                                      Správce webu: mirmel
DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

zdroj: DJKT, divadelní program a Plzeňská divadelní revue (foto)

zdroj: DJKT, divadelní program a Plzeňská divadelní revue (foto)

zdroj: DJKT, divadelní program a Plzeňská divadelní revue (foto)