wz

HAMLET

 

autor: William Shakespeare

 

premiéra: 15. prosince 2001 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Laertes (syn Polonia)

 

 

Šakalí léta

 

autor: P. Šabach, P. Jarchovský, J. Hřebejk, I. Hlas

 

premiéra: 8. září 2001 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Bejby

 

 

Divadelně zpracovaný úspěšný filmový muzikál ze začátku devadesátých let. Příběh se odehrává v konci padesátých let, kdy strážci věcí veřejných uplatňovali heslo „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“. Hlavním hrdinou je rock-and-rollem posedlý „Baby“, který nezapadá do žádné z oficiálních škatulek a tím provokuje všude a všechny. Autoři nahlížejí dobu totality s humorným odstupem.

 

 

 

Pověst o princi Hamletovi, který předstíral šílenství, aby mohl vykonat spravedlivou pomstu, má pravděpodobně původ v severských ságách. Nesmrtelnost nejznámějšího Shakespearova dramatu spočívá v tom, že téma není vázáno na dobu a prostor, protože hlavní tragédie se odehrává v Hamletovi samém. Ve světě, v němž žije, byly zpochybněny dosavadní hodnoty, a proto mučivě hledá, co je pravda, co je dobro a co je zlo. Hamletova pomsta není pouhou odvetou - má vrátit jeho světu řád.

 

 

Král Lear

 

autor: William Shakespeare

 

premiéra: 28. června 2002

nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu

 

role: družina

Čechov na Jaltě

 

autor: John Driver a Jeffrey Haddow

 

premiéra: 22. června  2002 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Maxim Gorkij

 

 

Hra americké autorské dvojice patří k těm dílům, které ukazují slavné osobnosti zbavené neživotné aureoly s jejich slabostmi i směšnostmi. Hra se odehrává v Čechovově vile na Jaltě, kam se za dramatikem sjíždějí takové osobnosti jako jsou Gorkij nebo Stanislavskij i se členy svého divadla. Čechov nechce dát Stanislavskému právě dopsané Tři sestry, protože jeho komedie ničí tím, že je inscenuje jako tragédie. Složité vztahy ještě komplikují velká citová vzplanutí a milostné avantýry. Svou stavbou, oscilací mezi opravdovým a předstíraným, velkým a banálním i chytrým humorem hra amerických autorů vědomě čerpá z některých Čechovových komedií.

 

 

Roku 1606, v blízkosti tragédií vypjatého individualismu Macbetha, Hamleta, Coriolana, napsal Shakespeare Krále Leara. V strhujícím příběhu barbarského despoty Leara, který se zřítí z mocenských výšin do bezprávného postavení vyhnance, přináší Shakespeare nejfilosofičtější obraz světa. Je to podobenství o moci, která zaslepuje, a bezmoci, která přináší prozření, o rozumu, který bývá šílenstvím, a šílenství, které se stává moudrostí. Zobrazuje trnitou cestu k pravdivému poznání, které bývá zataraseno nánosem konvenčních představ a předsudků, neschopností rozeznat upřímný projev od předstírání a nelíbivou pravdu od efektní lži. Tematicky mnohorozměrná tragédie zachycuje v krajní poloze lidskou zrůdnost i velikost, zoufalé bloudění i nalézání východiska v obětavé lásce a pokoře.

Sladké ptáče mládí

 

autor: Tennessee Williams

 

premiéra: 9. února 2002 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Chance Wayne

 

 

Tennessee Williams (1911–1983) je jedním z nejvýraznějších dramatiků 20. století. Jeho hry: Tramvaj do stanice touha, Kočka na rozpálené plechové střeše, Skleněný zvěřinec, Tetovaná růže (dedikovaná jeho příteli Franku Merloovi) a další mu vysloužily řadu prestižních ocenění divadelních i filmových, neboť se Williamsovy texty často stávaly předlohou pro filmové adaptace. Nejinak tomu je u jeho hry Sladké ptáče mládí (Sweet Bird of Youth) z roku 1959. Kritici se dodnes velmi rozcházejí v názorech na uměleckou kvalitu tohoto dramatu, kde se, podobně jak ve většině Williamsových děl, setkáváme s dalším typem životního ztroskotance a štvance, Chancem Waynem, a jeho ženským protějškem, zestárlou, věčně opilou a zkouřenou herečkou Alexandrou del Lago (alis Princezna Kosmonopolis).

 

 

Martin StránskýMartin StránskýTextové pole:                                                                      Správce webu: mirmel
DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

zdroj: DJKT, divadelní program a Plzeňská divadelní revue (foto)

zdroj: DJKT, divadelní program a Plzeňská divadelní revue (foto)

zdroj: DJKT, divadelní program (foto)

zdroj: DJKT, divadelní program (foto)