wz

Nuly

 

autor: Pavel Kohout

 

premiéra: 18. listopadu 2000 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Otec

Gardista, Milicionář, Gorila, Výsadkář,

Estébák, Pasák, Černý šerif

 

 

Tři v tom

 

autor: Jaroslav Vostrý

 

premiéra: 23. září  2000 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Zanni, sluha

 

 

Představení se podobá televizní diskusi o politice. Pan Jarda - vypravěč - spojuje svými komentáři krátké, dynamické příběhy. Výjevy, připomínající videoklipy, jako by listovaly krátkým výkladem nedávných českých dějin. Ale jejich důležité milníky se odrážejí na scéně velmi svérázně. Fabule se odehrává na veřejném záchodku a prezidenti, pionýři, voliči, demonstranti, okupanti, banditi, rváči a disidenti sestupují do sklepa pana Jardy v důsledku přirozené potřeby. V zařízení se dvěma nulami na dveřích jsou si rovni absolutně všichni. Drtivá většina z četných účinkujících mizí ze scény-toalety, sotva se stačila objevit. Hospodář pan Jarda, správce záchodu s vysokoškolským právnickým vzděláním, se ocitl pod Václavským náměstím nikoliv náhodou. Pouze odsud je možné nerušeně sledovat události, také ty měnící republiku, a uchránit si plnou nezávislost na politických režimech.

 

 

Dva prostomyslní otcové, tři vytrvalí nápadníci, dva chytří sluhové a tři dívky ( jak se říká ) „v naději“ - to je slibná galerie postav pro dobrou komediální zápletku.

 

 

Smrt obchodního cestujícího

 

autor: Arthur Miller

 

premiéra: 31. března 2001 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Biff

 

 

 

Yvonna, princezna burgundánská

 

autor: Witold Gombrowicz

 

premiéra: 19. května 2001 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Princ Filip

 

 

Ještě jednou, profesore

 

autor: Antonín Procházka

 

premiéra: 3. února 2001 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Bolkonskij

 

 

Polský dramatik Gombrowicz získal světovou proslulost v šedesátých létech. Tragigroteska Yvonna, princezna burgundánská se odehrává na skvěle organizovaném královském dvoře. Pevnou hierarchii a ceremoniál poruší dědic trůnu princ Filip tím, že se zasnoubí s bezvýznamnou dívkou Yvonnou. Její přítomnost u dvora vyvolává u těch, kdo se s ní setkávají, neuvěřitelnou bouři citů a emocí.

 

 

„Především Smrt obchodního cestujícího se dnes hraje víc než kdykoli dřív a lidé mi říkají, že dnes platí ještě víc než před lety. Je blíže skutečnosti. Dřív totiž Willy Loman představoval extrém a většina se s ním spojovala jen vzdáleně. Dnes představuje většinu“, řekl nedlouho před svou smrtí Artur Miller. Hlavní postavou je obchodní cestující Willy Loman, který přes třicet let jezdí a prodává vzorky. Když byl mladý, byl úspěšný, ale nyní, všichni jeho obchodní partneři buď zemřeli nebo jsou na odpočinku a Willymu se nedaří nic prodat. Celý život se pachtí za obchodním úspěchem, ale úspěch se nedostává a Willy se dostává do životní krize a nechce si přiznat pravdu. Willy má manželku Lindu, se kterou má dva dospělé syny. Napadne ho, že kdyby se zabil, dostala by rodina peníze z jeho pojistky. Strhující příběh hlavního hrdiny odráží střet mezi snem o šťastném životě v úspěchu a rychle se měnící realitou společnosti. Smrt obchodního cestujícího je dramatem, které od doby svého vzniku v roce 1949 dokázalo, že se dotýká základních otázek lidského života, aktuálního života dnešních lidí.

 

 

Antonín Procházka, autor této komedie ze současnosti, je znám českému publiku jako herec, komik, recesista i dramatik. Komedie „Ještě jednou, profesore“ patří k jeho nejlepším a nejhranějším. Líčí osud vysokoškolského profesora, který utíká před vyhořelým manželstvím a okolním světem, jehož moderním způsobům nerozumí, do světa své milované literatury. Obrat ale nastane ve chvíli, kdy neodolá nabídce přesunout se pomocí technického experimentu do historické epochy svého oblíbeného románu „Vojna a mír“.

Vděčný motiv současníka, který se ocitne v jiném prostředí a jiné době vyvolává celou škálu komických situací, zvláště pak ve chvíli, kdy se postavy z historie zase omylem naopak ocitnou v naší době.

 

 

Martin StránskýMartin StránskýTextové pole:                                                                     Správce webu: mirmel
DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

zdroj: DJKT, divadelní program

zdroj: DJKT, divadelní program

zdroj: DJKT, divadelní program (foto)

zdroj: DJKT, divadelní program (foto)

zdroj: DJKT, divadelní program (foto)