wz

Miláček

 

autor: Guy de Maupassant, Zdeněk Kaloč

 

premiéra: 28. listopadu 1998 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Georges Duroy

 

 

Společensko-kritický román, v němž si mladý novinář za pomoci své přitažlivosti buduje kariéru využíváním žen. Nakonec se cílevědomý mladík dostává až do pařížských šlechtických kruhů.

 

 

Trouba na večeři

 

autor: Francis Veber

 

premiéra: 26. června 1999 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Leblanc

 

 

Francis Veber patří k slavné dynastii francouzských humoristů. Píše skeče, televizní seriály a divadelní hry. Komedii Trouba na večeři napsal v roce 1993. Hlavním hrdinou je úspěšný vydavatel, který se se svými přáteli baví tím, že si na večeře zvou nic netušící, předem vytipované trouby. Zlomyslnou hříčkou osudu se ocitne v rukou toho, kterého právě chtěl udělat středem všeobecného veselí. Za večer, kdy je vystaven jeho aktivitě, mnoho ztratí, ale současně i pochopí. Vtipná, hluboce lidská komedie o tom, že pojem hlupák rozhodně není jednoznačný.

 

 

 

Návštěva staré dámy

 

autor: Friedrich Dürrenmatt

 

premiéra: 15. května 1999 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Zachanassianov (manžel)

 

 

Claire Zachanassianová se po mnoha letech vrací do města Güllen, aby se zde pomstila osudové lásce z mládí. Alfréd III. kdysi zapřel, že je otcem jejího dítěte a tím jí vystavil osudu na milost a nemilost. Sama se musela protloukat světem, později uzavřela několik, pro ni výhodných sňatků, aby se jako zámožná s touhou po pomstě vrátila. Nabídla městu obrovskou částku peněz za to, že někdo Alfréda III. zabije. Všichni byli nejprve proti, ale postupem času se názor obyvatel začal měnit, až jednoho dne Alfréd III. opravdu zmizel…

 

 

Martin StránskýMartin StránskýTextové pole:                                                                     Správce webu: mirmel
DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

 

Spor aneb Dotyky a spojení

 

autor: Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux

 

premiéra: 20. března 1999 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Meslis

 

 

Základní otázka „Sporu“ (La Dispute 1744) zní: kdo byl první nevěrný, žena či muž. K tomuto účelu si jeden dekadentní šlechtický pár nechá sehrát „divadlo“ čtveřicí mladých lidí, kteří vyrůstali izolovaně od okolního světa a poprvé se setkávají s opačným pohlavím. Mladí lidé nemají žádnou společenskou zkušenost a jednají bez póz a masek. Nikdo z nich netuší, že se stal obětí pokusu, který oba šlechtici tajně pozorují. „Spor“ vznikl v době, kdy Marivaux už značně překročil padesátku. Neloučil se se světem, spíše byl o něco skeptičtější než jeho doba. Proto si mohl dovolit s pobavenou rezignací dobírat módní Rousseauovou teorii kultu přírody a bezmeznou důvěru v experiment.

 

 

zdroj: DJKT, divadelní program

zdroj včetně foto: program DJKT

zdroj foto: Zápisník DJKT

zdroj: DJKT, divadelní program

Holka nebo kluk

 

autor: Antonín Procházka

 

premiéra: 26. září 1998 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Josef (slabozraký sluha)

 

 

Textové pole: V roce 1939 měl v českých kinech premiéru film jednoho z nejúspěšnějších režisérů té doby Vladimíra Slavínského Holka nebo kluk. V hlavní roli herečky, která se vydává za muže – úspěšnou hvězdu operetních jevišť (tedy tak trochu „Tootsie naruby“) slavila tehdy nebývalý úspěch populární Adina Mandlová. Všichni, kdo film viděli, vědí, že si mužský převlek a lehce ironické podání „pravé mužnosti“ opravdu vychutnávala – což je jeden z důvodů, proč tato komedie dodnes diváky baví; navíc narozdíl od mnoha jiných filmů, kde její pěvecké výkony dabovali, Adina Mandlová sama nazpívala ústřední šlágr „Dejte si radit…“. O šedesát let později převzal námět filmu jiný hitmaker – plzeňský herec, režisér a dramatik Antonín Procházka – a napsal hudební komedii, která byla několik sezón na repertoáru plzeňského divadla.
Vytrženoscénáře !ze