wz

Drama o patnácti obrazech je zvláštním zpracováním otázky viny a trestu. Mladý zloděj Franci nechtěně zabije člověka a tíží ho svědomí. Nikdo ale jeho přiznání nevěří a soudce mu poradí, aby spáchal další zločin, za který dojde trestu.

 

zdroj: Zápisník DJKT, divadelní program DJKT

Periferie

 

autor: František Langer

 

premiéra: 25. června 1994 v Komorním divadle v Plzni

 

role:  Franci

 

 

 

Ondina

 

autor: Jean Giaraudox

 

premiéra: 5. listopadu 1993 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Rytíř Hans z Wittensteinu

 

 

Hra vypráví o rusalce, která se zamiluje do rytíře a prožije neuvěřitelnou vášeň, ale i nejkrásnější a nejbolestnější okamžiky svého života.

 

 

 

Jakub a jeho pán

 

autor: Milan Kundera

 

premiéra: 5. února 1994 ve Komorním divadle v Plzni

 

role: Jean, Číšník atd.

Sám autor označuje Jakuba a jeho pána jako „poctu Diderotovi“. Hra je inspirována románem velkého osvícenského spisovatele, ale zůstává svébytnou uměleckou výpovědí. Vážné se mísí s nevážným při těžko poznatelné hranici, opakovatelné životní zážitky s pocitem neopakovatelnosti.

Jakub a jeho pán si krátí putování vyprávěním svých milostných historií. Oba se stanou hříčkou v rukách osudu, když se jim zdá, že pochopili jeho zákonitosti. Oba hrdinové překvapují a jsou překvapováni. Je to hra, kde je dovoleno vše, kromě jediného: začít se brát vážně. V okamžiku, kdy už si myslí, že ovládli pravidla hry, že ji mají ve své moci, osud je vyvede z omylu. Jakub a jeho pán si hrají s rozkoší a radostným údivem. Objevují četné variace, ty stále zvědavě vychutnávají, i s těmi neslavnými konci, ve kterých se dají tušit začátky dalších překvapení. Protože řečeno s autorem: „Copak víme, kam jdeme?“

 

zdroj: Zápisník DJKT

 

Harvey

 

autor: Mary Chase

 

premiéra: 23. dubna 1994 v Komorním divadle v Plzni

 

role: MUDr. Lyman Sanderson

 

 

HARVEY je pooky neboli elf, tedy bytost obdařená schopnostmi, které jsou nám, obyčejným smrtelníkům, odepřeny. Alespoň ve velké většině. Jeho pra praprapraprapraprapraprapraprapraprapředkové byli keltského původu a sídlili zejména na severu Evropy. Brali na sebe nejrůznější zvířecí podobu – od vši až po koně. To podle toho, v které zemi právě sídlili. Harveyovi předkové pocházejí z Irska. U lidí vzbuzovali respekt a v době pohanské jim byly přinášeny dokonce lidské oběti. To aby pomohli s hospodářstvím, nebo vyřešily uzly ve vztazích. Některý z Harveyových předků se zřejmě v období renesance zapomněl s elfem ze sousední Anglie. V rodu se objevil nový prvek – rošťáctví. Pohrávali si s osudy člověka nejen pro vlastní zábavu, ale i proto, aby řád lidský harmonicky splynul s přírodními zákony.

Náš Harvey své renesanční předky nezapře. Do Ameriky ho z rodného Irska přivezli předkové Mary Chase. Přes potíže s mořskou nemocí na cestě lodí, přežil transport velmi dobře a rychle se ve Spojených státech amerických zabydlel. Opustil původní vzhled koně a vzal na sebe podobu velkého bílého králíka. Vstupuje do unavené planety, aby zastavil čas, zdolával překážky a hrál si. Jde mu to snadno, protože umí předvídat, co by se mohlo stát a navíc se zviditelňuje podle vlastního uvážení jen tomu, komu chce a na jak dlouho chce. Dovede rozlišit, jestli to, co by se mohlo stát, by se mělo stát. Je družný. Vybírá si kamarády. Harvey je pooky s vytříbeným smyslem pro hodnotný systém. Protože ochraňuje lidi bezbranné, občas se cítí k smrti utahaný. Relaxuje v hospodě, má rád rum a whisky. Pije podle nálady a většinou nemíchá obě tekutiny dohromady. Pokud míchá, ztrácí své ochranářské schopnosti a věnuje se zpěvu písniček s mírně řečeno pikantním textem. Zpívá falešně, ale naštěstí neslyšitelně. V těchto výjimečných situacích ani nerespektuje červenou na křižovatkách. Nenosí konfekci, protože na králíky výšky 190cm se většinou sériově nešije. Kupuje pouze klobouky, do kterých si nechává zhotovovat dvě dírky pro uši. Barva klobouku perfektně ladí s barvou převlečníku. Harvey má totiž vybraný vkus.

To jen pro případ, že jste ho na jevišti neviděli. Ostatně ti, kteří ho viděli, vám to potvrdí.

 

Martin StránskýMartin StránskýDivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVideaTextové pole:                                                         Správce webu: mirmel

zdroj foto: Zápisník DJKT

zdroj včetně foto: Zápisník DJKT

zdroj foto: Zápisník DJKT